logo

Rawa Mazowiecka to miejscowość położona w województwie łódzkim. Znajduje się nad rzeką Rawką oraz jej dopływem Rylką. W przeszłości Rawa Mazowiecka była miastem królewskim Korony Królestwa Polskiego. Aktualnie żyje tutaj około 17 tysięcy osób.

Historia Rawy Mazowieckiej

Po raz pierwszy zapisy dotyczące miasta znalazły się w dokumentach z XIII wieku, jednak wtedy Rawa Mazowiecka nie posiadała jeszcze prawdopodobnie praw miejskich. Te uzyskała w 1321 roku, gdy stała się także stolicą księstwa rawskiego. W XIV wieku Siemowit III wybudował tutaj murowany zamek. W późniejszych latach Rawa Mazowiecka należała do Korony, a także do Królestwa Prus i od 1815 roku do Królestwa Polskiego. W przeszłości miasto zamieszkiwane było przez dużą społeczność żydowską. Podczas II wojny światowej mieszkający w Rawie Żydzi zostali zamordowani w obozie zagłady w Treblince.

Zabytki w mieście

Najważniejszym zabytkiem w Rawie Mazowieckiej są ruiny zamku należącego niegdyś do książąt mazowieckich. Teraz oglądać można tutaj basztę pochodzącą z XIV wieku. W przeszłości w zamku przechowywano skarb rawski, który przeznaczony był do utrzymania wojsk. Zabytkiem jest też dom znajdujący się przy ulicy Słowackiego, gdzie niegdyś zatrzymał się Napoleon Bonaparte, a także rynek Starego Miasta. Wśród zabytków sakralnych trzeba wymienić zespół klasztorny augustianów, jezuitów wraz z kościołami i klasztorami, dzwonnicą i kolegium, ponadto kościół szpitalny pod wezwaniem Świętego Ducha.

Atrakcje w Rawie Mazowieckiej

Także Rawa Mazowiecka posiada stację kolejki wąskotorowej Rogów – Rawa – Biała, której początki datuje się na 1915 rok. W mieście organizowanych jest też wiele ciekawych imprez, odbywają się tutaj rodzinne festyny sportowe, zawody MTB, znana jest także Rawska Majówka, podczas której mają miejsce koncerty znanych zespołów. Okolice zapraszają do spacerów, nordic walkingu, jazdy na rowerze.

Powrót do góry
facebook